Antykoncepcja doustna. O czym pamiętać?
Jednym ze sposobów zapobiegania nieplanowanym ciążom jest antykoncepcja doustna. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ogranicza ryzyko zajścia w ciążę, a dodatkowo reguluje pracę gospodarki hormonalnej. Wybór tej metody antykoncepcji często nie tylko jest więc motywowany chęcią kontroli urodzeń. Zdarza się, że antykoncepcja hormonalna znacząco poprawia też komfort życia, eliminując np. problemy z wahaniami nastrojów czy nieregularnym miesiączkowaniem.
Co należy wiedzieć o antykoncepcji doustnej?
Antykoncepcja doustna jest odwracalna. Oznacza to, że jej stosowanie nie prowadzi do bezpłodności, a jedynie ogranicza szanse na zajście w ciążę w okresie, w którym jest przyjmowana. Wszystko za sprawą tego, że tabletki hamują owulację. Dzięki nim z jajników kobiety nie są uwalniane komórki jajowe, w wyniku czego dojście do zapłodnienia okazuje się niemożliwe. Tabletki antykoncepcyjne zagęszczają też śluz szyjki macicy, przez co staje się on niemalże nieprzepuszczalny dla plemników.
Jak stosować antykoncepcję doustną?
Skuteczność antykoncepcji doustnej może osiągnąć 99%, niemniej zależy od jej właściwego stosowania. Przede wszystkim liczy się właściwy dobór tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja hormonalna przepisywana jest na receptę. Ginekolog w naszym prywatnym gabinecie ginekologiczno-położniczym we Wrocławiu dobiera ją indywidualnie do każdej Pacjentki. Ta z kolei musi skrupulatnie stosować się do jego zaleceń. Zasady stosowania antykoncepcji doustnej dotyczą m.in.:
- regularnego zażywania tabletek antykoncepcyjnych - nieprzerwanie przez określony czas i o tej samej porze w ciągu doby,
- przyjmowania antykoncepcji tak długo, jak zaleci to lekarz lub do czasu planowanego zajścia w ciążę,
- stosowania się do zaleceń producenta np. w razie pominięcia tabletki.