Jaką metodę antykoncepcji wybrać?
W celu uniknięcie niepożądanej ciąży korzystne jest stosowanie środków antykoncepcyjnych. W dzisiejszych czasach sposobów na zapobieganie ciąży jest naprawdę wiele. Istnieją metody naturalne, hormonalne oraz mechaniczne. Na dobór odpowiedniej antykoncepcji wpływa wiele czynników zależnych od sposobu życia i zdrowia pacjentki. Od czego w takim razie uzależnić swój wybór?
Antykoncepcja bez recepty
Najłatwiej dostępnymi środkami antykoncepcji są prezerwatywy. Można dostać je bez recepty w każdej aptece oraz w większości sklepów czy na stacjach benzynowych. Prezerwatywy nie tylko chronią przed ciążą, ale również (wg opinii większości specjalistów) przed chorobami wenerycznymi. Stąd też ich duża popularność na tle innych środków zapobiegających niepożądanej ciąży.
Antykoncepcja hormonalna — na którą się zdecydować?
Antykoncepcja hormonalna jest dostępna tylko i wyłącznie na receptę. Dlatego chęć zastosowania tej metody oznacza wizytę w poradni ginekologicznej. Ginekolog, na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentką, pomoże wybrać najlepszy z dostępnych środków hormonalnych. Na decyzję wpływają: stan zdrowia pacjentki – bardzo ważne jest poinformowanie swojego lekarza o chorobach współistniejących, masa ciała, wiek oraz stosowanie używek, w tym głównie papierosów. Wśród antykoncepcji hormonalnej wymienia się:
-
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, które zażywa się codziennie.
-
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe stosuje się przez określoną liczbę dni, a następnie robi przerwę.
-
Plastry antykoncepcyjne, używa się jednego plastra umieszczanego na skórze na tydzień.
-
Krążek dopochwowy zakłada się raz na 21 dni. Następnie po tygodniu przerwy należy zaaplikować nowy krążek.
-
Zastrzyk antykoncepcyjny podaje się co kwartał.
Choć środki antykoncepcyjne stosuje się głównie na co dzień lub bezpośrednio przed stosunkiem, warto pamiętać, że w sytuacji awaryjnej (gdy doszło do współżycia bez zabezpieczenia) można skorzystać z tzw. tabletki „dzień po”. Opcją, która pozwala chronić się dłuższy czas, jest spirala domaciczna oraz implant.
Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego wszelkie chęci rozpoczęcia stosowania środków antykoncepcyjnych (lub ich zmiany) muszą zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem.