USG w diagnostyce ginekologicznej
USG ginekologiczne to bezpieczne, nieinwazyjne badanie narządów płciowych kobiet z użyciem aparatu ultrasonograficznego. Kobiety powinny wykonywać USG ginekologiczne profilaktycznie co dwa lata. Badanie przeprowadza się również w celach diagnostycznych i kontrolnych.
Jak wygląda badanie?
Działanie aparatu ultrasonograficznego polega na wysyłaniu przez niego sygnału przechodzącego przez tkanki. Fale odbijają się, a urządzenie przetwarza odczyty na obraz. USG ginekologiczne pozwala wykryć m.in. nieprawidłową budowę narządów rodnych, zmiany (w tym nowotworowe), nieprawidłową grubość endometrium, torbiele, a także wystąpienie ciąży pozamacicznej lub nieprawidłową lokację wkładki wewnątrzmacicznej. Badanie można wykonać przez powłoki brzuszne, jednak często nie pozwala ono a dokładną ocenę narządów. USG przez powłoki brzuszne wykonuje się u pacjentek z błoną dziewiczą i tych, które nie zgadzają się na metodę przezpochwową. USG przezpochwowe (transwaginalne) polega na wprowadzeniu głowicy urządzenia do pochwy, co pozwala na dokładniejsze uwidocznienie narządów rodnych. Sonda zabezpieczona jest lateksową osłoną, która uniemożliwia przeniesienia zakażenia. Podczas badania lekarz ocenia wielkość i kształt macicy, szerokość endometrium, grubość warstwy mięśniowej macicy, wielkość jajników, rozmieszczenie pęcherzyków jajnikowych i obecność płynu w zatoce Douglassa.
Kiedy warto wykonać badanie USG ginekologiczne?
Jak już było wspomniane, warto zgłaszać profilaktycznie na USG ginekologiczne co najmniej raz na 2 lata. Lekarz może zlecić je jako badanie dodatkowe po wykonania badania ginekologicznego. Pacjentki są kierowane na ginekologiczne badanie USG przede wszystkim wtedy, gdy zgłaszają się do lekarza z bólem brzucha, pojawieniem się krwawień pomiędzy miesiączkami, w wypadku niepowodzenia w ciąży lub jej podejrzenia. Jeśli badanie ma być przeprowadzone przez powłoki brzuszne, pacjentka powinna mieć wypełniony pęcherz moczowy (wypić ok. 1,5 l wody na godzinę przed badaniem). W przypadku USG tranwaginalnego przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Odbywa się ono na fotelu ginekologicznym lub leżance. Podczas badania lekarz zapyta o datę ostatniej miesiączki oraz przebyte choroby układu rozrodczego. Badanie ginekologiczne USG jest w pełni bezpieczne. Przeciwwskazaniem do niego są otwarte rany pochwy.